Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rabka: uzdrowisko będzie leczyć dzieci

Beata Szkaradzińska
Beata Szkaradzińska
Uzdrowisko Rabka S.A. nie tylko będzie nadal leczyć dzieci, ale teraz będzie także uczyć ich rodziców, jak żyć ze swymi chorymi pociechami. To krok milowy dla uzdrowiska, bo jeszcze z końcem ubiegłego roku ważyły się losy w ogóle leczenia najmłodszych w Rabce.

To wówczas zawiązało się Ogólnopolskie Rabczańskie Porozumienie Szans dla Dzieci. Jego członkowie, wśród których byli przedstawiciele uzdrowisk z Rabki, Kołobrzegu i Ciechocinka, podjęli walkę o wyższe stawki z Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie najmłodszych. Ich walkę poparła także prof. Irena Ponikowska, konsultant krajowy w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej. Szefowie uzdrowisk swe racje przedstawiali w Ministerstwie Zdrowia oraz prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia. W razie niepowodzenia swej akcji grozili, że żadne uzdrowisko leczące do tej pory dzieci nie podpisze kontraktu na kolejny rok i zlikwiduje tę działalność.

Do tej pory stawki były bardzo niskie, wahały się od 77 do 85 złotych za jeden dzień pobytu dziecka w sanatorium. Tymczasem koszty leczenia i utrzymania małego pacjenta oscylowały w granicach od 100 do 120 złotych. Dzieci wymagają bowiem nie tylko dodatkowego personelu do opieki, ale i innego niż dorośli wyżywienia. To dlatego placówki leczące dzieci apelowały, aby stawka wynosiła przynajmniej ok. 100 złotych.

- Udało się. Rabczańskie Porozumienie Szans dla Dzieci wywalczyło wyższe stawki. My mamy wyższą o 8 złotych i to spełnia nasze oczekiwania - mówi Andrzej Kowalczyk, prezes Uzdrowiska Rabka S.A.

To dobra wiadomość dla małych pacjentów z całej Polski. Uzdrowisko nadal będzie leczyło dzieci oraz dorosłych. W tym roku zamierza przyjąć na leczenie 1500 dzieci.

Zastrzyk pozytywnej energii, jaki pojawił się po negocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia, zachęcił personel rabczańskiego uzdrowiska do dalszego rozwoju. Chce też ruszyć z zupełnie nowym pilotażowym profilaktycznym programem zdrowotnym. Środki na niego mają pochodzić z urzędu wojewódzkiego, a w części z organizacji zajmujących się pacjentami. Medycy chcą uczyć rodziców, jak żyć z chorymi dzieckiem.

- Z naszych doświadczeń wynika, że obecnie dużym problemem są choroby cywilizacyjne, jak astma górnych dróg oddechowych, otyłość czy cukrzyca. To dlatego chcemy w ramach programu i przy opiece psychologa zorganizować szkolenia dla rodzin, w których występuje ten problem - mówi Kowalczyk.
Będą też szkolenia dla rodziców i dzieci z porażeniem mózgowym. Rodzice nauczą się, jak żyć z dziećmi chorymi.

- Jeden cykl edukacyjny dla rodziców będzie trwał dwa tygodnie - mówi dr Andrzej Walawski, dyrektor ds. lecznictwa w rabczańskim uzdrowisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rabka.naszemiasto.pl Nasze Miasto