MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024: język polski. Arkusz CKE i odpowiedzi. Wśród lektur "Kamienie na szaniec". Mamy komentarze uczniów

Wideo
od 12 lat
Arkusze CKE egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 2024 już są dostępne. We wtorek 14 maja rozpoczął się maraton egzaminu ósmoklasisty. Wiemy jaka lektura pojawiła się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. W tym roku ponad 22 tysiące uczniów z Małopolski (w tym ponad 5 tys. z Krakowa) na przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Egzamin rozpoczął się o dzisiaj o godzinie 9.00 i trwał 120 minut. W następnych dniach na uczniów czekać będzie matematyka i język obcy. Odpowiedzi z dzisiejszego egzaminu w naszym materiale, pojawiają się dzięki uprzejmości "Matematyka gryzie".

Ranking najlepszych liceów i techników 2024 w Krakowie

Mamy arkusz CKE egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Co pojawiło się na egzaminie? Sprawdź w naszej galerii.

[przycisk_galeria]

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się dzisiaj 14 maja 2024 o godz. 9.00. O godz. 11.00 ostatni uczniowie zakończyli egzamin.

​Co było na egzaminie ósmoklasisty i jak im poszło?

Uczniowie już zakończyli pisanie egzaminu. Dzisiaj pytamy ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Janusza Korczaka w Krakowie o emocje, które im towarzyszyły podczas pierwszego dnia egzaminów i nastroje przed kolejnymi.

- Ciężko dzisiaj było. Jak widać wyszedłem po godzinie, ale nie wiem czy dobrze mi poszło. W sumie też nie uczyłem się zbyt dużo do tego egzaminu. Pojawiły się lektury, które nie do końca znałem. Mimo wszystko wydaje mi się, że nie napisałem najgorzej - mówi nam Bogdan.

- Co prawda najmocniej czuję się z matematyki, jednak myślę, że dzisiaj poszło mi dobrze, a nawet super. Lektura, która się dzisiaj pojawiła to "Kamienie na szaniec", więc nie jest to zaskakujące, bo to jedna z podstawowych lektur. Bardzo dużo się uczyłam do tych egzaminów. Dzisiaj jestem zadowolona - dodaje Sofiia.

Z kolei Janek mówi nam, że nie takiej lektury się spodziewał: Bardzo dobrze czytało mi się "Dziady" i to ich spodziewałem się dzisiaj na teście. Niestety padło na "Kamienie na szaniec". Co do kolejnych dni ... nie mam wielkich obaw. Bardzo dużo sie uczyłem. Przed matematyką też się bardzo nie denerwuje. Z kolei angielski znam bardzo dobrze, więc obstawiam, że 90 procent spokojnie będę miał - podsumowuje.

Jakie zadania na egzaminie klas ósmych?

Zanim przystąpi się do egzaminu ósmoklasisty, warto zapoznać się z tzw. pewniakami egzaminacyjnymi. Typy zadań, które z pewnością pojawią się na egzaminie to:

  • zadania zamknięte, w których uczeń musi zaznaczyć poprawną odpowiedź (np. zadania ABCD lub zadania prawda-fałsz);
  • zadania otwarte, gdzie uczeń musi uzupełnić luki;
  • zadania otwarte wymagające napisania krótszej wypowiedzi pisemnej;
  • zadanie otwarte wymagające napisania wypracowania

Bardzo często pojawia się zadanie, w którym uczeń na podstawie plakatu czy grafiki musi wychwycić, jakie elementy odnoszą się do danej lektury obowiązkowej. Najczęściej w formie zadań zamkniętych sprawdzana jest też wiedza dotycząca ortografii, interpunkcji, leksyki czy składni. Oprócz dłużej wypowiedzi pisemnej (rozprawka/opowiadanie), uczeń najprawdopodobniej będzie musiał stworzyć także krótszą wypowiedź (np. zaproszenie, ogłoszenie, opis postaci, przedmiotu, krajobrazu czy stworzyć prostą notatkę).

Oto lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2024:

  • Charles Dickens - „Opowieść wigilijna”
  • Aleksander Fredro - „Zemsta”
  • Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Aleksander Kamiński - „Kamienie na szaniec”
  • Adam Mickiewicz - „Reduta Ordona”
  • Adam Mickiewicz - „Śmierć Pułkownika”
  • Adam Mickiewicz - „Świtezianka”
  • Adam Mickiewicz - „Dziady część II”
  • Adam Mickiewicz - „Pan Tadeusz” (całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry - „Mały Książę”
  • Henryk Sienkiewicz - „Quo vadis”
  • Henryk Sienkiewicz - „Latarnik”
  • Juliusz Słowacki - „Balladyna”
  • wiersze wybranych poetów.

Na egzaminie do tej pory nie było jeszcze takich lektur jak: „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, „Dziady cz. II” Mickiewicza czy „Kamienie na szaniec” Kamińskiego. Można więc przypuszczać, że w 2024 roku pojawi się któraś z nich. Zwróćmy uwagę, że lektury mogą się powtarzać, nie da się więc wykluczyć, że w arkuszu mogą pojawić się utwory takie jak „Zemsta” czy „Quo vadis”.

Egzaminu nie można nie zdać

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy – trzeba do niego przystąpić, aby otrzymać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Nie ustala się jednak minimalnego progu punktów koniecznych do jego zaliczenia, dlatego nie można go nie zdać. Natomiast rezultaty uzyskane na tym egzaminie są brane pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Na zakończenie szkoły podstawowej sprawdza się wiedzę i umiejętności uzyskane z trzech przedmiotów: języka polskiego (egzamin trwa 120 minut), matematyki (100 minut) oraz języka obcego (90 minut). Egzaminy przeprowadzane są zawsze w tej kolejności, wszystkie rozpoczynają się o godz. 9.00 i mają formę pisemną (obejmują zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte).

Zdający może wybrać spośród następujących języków obcych nowożytnych: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski – przy czym wybór jest ograniczony tylko do tych języków, których ósmoklasista uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Uczeń lub uczennica, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎mogą zdawać egzaminu ósmoklasisty w maju, czyli w terminie głównym, mogą do niego przystąpić w terminie dodatkowym (w tym roku będą to 10, 11 i 12 czerwca).

Czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów może być wydłużony w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu: język polski do 180 minut, matematyka do 150 minut oraz język obcy – do 135 minut. Do czasu trwania egzaminu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut – język polski; 10 minut – matematyka i język obcy nowożytny).

Na egzamin można przynieść wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem czy atramentem, a w przypadku matematyki również linijkę. Nie można do sali egzaminacyjnej wnosić ani korzystać w niej z kalkulatora, słowników ani urządzeń telekomunikacyjnych.

Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie można ich podważyć na drodze sądowej.‎ W tym roku uczniowie i uczennice poznają swoje wyniki 3 lipca. Wtedy też otrzymają zaświadczenia o szczegółowych ‎wynikach egzaminu.

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rabka.naszemiasto.pl Nasze Miasto