Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś "Black Friday", czyli zakupowe szaleństwo. Wiele produktów z promocji trafia na wysypiska

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Aneta Zurek / Polska Press
- Szacuje się, że aż 80 proc. produktów, kupowanych w "Black Friday", trafia na wysypiska, jest spalanych lub poddawanych niewłaściwemu recyklingowi - podaje Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Kupowanie przedmiotów w promocyjnych cenach to oczywiście nic złego, ale eksperci doradzają, by robić to z głową. - Musimy zdać sobie sprawę z tego, że spontaniczne zakupy czy chwilowa moda, choć wydają się nieszkodliwe, mogą okazać się tragiczne w skutkach dla środowiska - ostrzegają naukowcy.

Black Friday, czyli czarny piątek, to dzień największych wyprzedaży w ciągu roku. Polacy szturmują wówczas sklepy w poszukiwaniu produktów w promocyjnych cenach. Jak wyliczono, w 2022 r. sprzedaż w czarny piątek zwiększyła się w naszym kraju o 118 proc. w porównaniu do poprzedniego roku! Czy dziś, 24 listopada, padnie kolejny rekord? Przekonamy się wkrótce.

Tymczasem eksperci z IOŚ - PIB zalecają zachowanie zdrowego rozsądku podczas zakupów. Jeśli nie będziemy się nim kierować, możemy zaszkodzić środowisku. Naukowcy przygotowali również specjalny raport. Dotyczy wpływu produkcji różnego rodzaju przedmiotów na środowisko. Poniżej kilka przykładów:

  • Produkcja kurtki z poliestru pochłania 18 tys. litrów wody,
  • Plastikowa zabawka rozkłada się ponad 500 lat,
  • Wyprodukowanie laptopa pochłania 20 tys. litrów wody.

- Zanim wpadniemy w szaleństwo zakupów, warto zastanowić się nad prawdziwymi kosztami, jakie ponosimy podczas tego święta masowej konsumpcji - doradzają eksperci z IOŚ - PIB.

- Ogromne obniżki to miliardy przychodów dla sieci handlowych i tysiące ton dwutlenku węgla oraz odpadów, którymi obciążamy środowisko naturalne. Dlatego jeśli musimy kupić daną rzecz, warto zastanowić się nad naszymi faktycznymi potrzebami, a także jakością produktów, aby służyły nam jak najdłużej, dzięki czemu zminimalizujemy nasz negatywny wpływ na planetę - przekonują naukowcy.

Szacuje się, że aż 80 proc. produktów, kupowanych w "Black Friday", trafia na wysypiska, jest spalanych lub poddawanych niewłaściwemu recyklingowi.

Jak nie dać się temu zakupowemu szaleństwu, podpowiada dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska- Państwowego Instytutu Badawczego dr hab. inż. Krystian Szczepański:

"Akcje promocyjne mogą mieć oczywiście swoją jasną stronę, jeśli podejdziemy do nich z dystansem i odpowiednio się przygotujemy. Zanim wpadniemy w wir zakupów warto zadać sobie trzy podstawowe pytania: Czy naprawdę tego potrzebuję? Czy potrzebowałem tego przed promocją i byłbym skłonny zapłacić za dany produkt pełną cenę? Czy nie mogę kupić tej rzecz z drugiej ręki, nie tracąc na jakości? Jeśli odpowiedź na każde z tych pytań będzie twierdząca, w kolejnym kroku warto zweryfikować zarówno jakość produktu, aby służył nam jak najdłużej, a także czy niższa cena, którą kusi nas sprzedawca, faktycznie jest niższa. Zakup nowego smartfona, konsoli czy kolejnej pary butów, powinien być efektem przemyślanego działania. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że spontaniczne zakupy czy chwilowa moda, choć wydają się nieszkodliwe, mogą okazać się tragiczne w skutkach dla środowiska, szczególnie jeśli w ten sam sposób pomyślą miliony osób na świecie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś "Black Friday", czyli zakupowe szaleństwo. Wiele produktów z promocji trafia na wysypiska - Gazeta Krakowska

Wróć na rabka.naszemiasto.pl Nasze Miasto