Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie nie cichną kontrowersje wokół nominacji dla dyrektorki MOCAK-u. Artyści chcą audytu w instytucji

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Maria Anna Potocka będzie kierować MOCAK-iem do 2031 roku
Maria Anna Potocka będzie kierować MOCAK-iem do 2031 roku Andrzej Banas
Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej skierowało do prezydenta Jacka Majchrowskiego pismo z prośbą o wyjaśnienie decyzji o przedłużeniu dyrektorskiej kadencji Marii Annie Potockiej oraz przeprowadzenie w instytucji audytu. "Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest instytucją publiczną" - przypominają artyści od lat apelujący o konkurs w MOCAK-u.

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej zostało założone w listopadzie 2009 roku z inicjatywy artystów, krytyków i kuratorów sztuki współczesnej. Jego celem było osiągnięcie wpływu na potrzebne środowisku zmiany prawne i instytucjonalne, które pozwoliłyby na właściwy rozwój tej dziedziny kultury. Od 2011 roku działania Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej koncentrują się na problemach artystów.

W ostatnim czasie skupieni w nim artyści wyrazili swoje niezadowolenie z powołania przez Jacka Majchrowskiego Marii Anny Potockiej na kolejną - najdłuższą z możliwych - kadencję dyrektorską w Muzeum sztuki Współczesnej MOCAK, jeszcze przed wygaśnięciem dotychczasowego kontraktu.

W liście skierowanym do prezydenta Jacka Majchrowskiego, Katarzyny Olesiak - dyrektorki Wydziału Kultury UMK, ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, wiceminister kultury Joanny Scheuring-Wielgus, Hanny Wróblewskiej - dyrektorki Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKIDN oraz Piotra Rypsona - dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej apeluje o wyjaśnienie motywacji stojącej za podpisaniem nowego kontraktu oraz przeprowadzenie w MOCAK-u audytu, "który umożliwi chociaż częściową weryfikację dotychczasowego sposobu zarządzania placówką; po trzecie, o pilną zmianę polityki miasta wobec instytucji i rzetelną organizację konkursu, w którym będzie można skonfrontować różne propozycje programowe i organizacyjne dla krakowskiego Muzeum" - piszą autorzy listu.

Jak podkreślają autorzy pisma obecna dyrektorka MOCAK-u została mianowana na swoje stanowisko dyrektorki 14 lat temu.

"Wbrew protestom i zastrzeżeniom, które to przez cały ten okres są zgłaszane" - czytamy w iście. - "Nie było żadnej potrzeby zawierania nowej umowy i to na maksymalnie możliwy okres" - dodają.

Przypomnijmy, z początkiem marca tego roku Jacek Majchrowski przedłużył Marii Annie Potockiej umowę dyrektorską na najdłuższy możliwy okres - 7 lat w sytuacji, gdy nie wygasał jeszcze dotychczasowy kontrakt, zgodnie z którym Potocka miała pozostawać szefową MOCAK-u do listopada 2025 roku. Podpisanie nowej umowy na półtora roku przed końcem dotychczasowej tłumaczono zwiększeniem czasu pracy Potockiej, która na czas remontu Bunkra Sztuki dzieliła swój czas między zarządzaniem tych dwóch instytucji. Po zakończonym remoncie Bunkrem Sztuki zarządza wyłoniona w drodze konkursu Delfina Jałowik.

"Zwiększenie czasu pracy z ¾ do pełnego etatu, o którym mówi Maria Anna Potocka, mogło nastąpić poprzez wypowiedzenie zmieniające, względnie aneks do umowy – co jest standardową procedurą w przypadku zmiany warunków dotyczących czasu pracy lub zakresu obowiązków w trakcie trwania umowy. Nie było żadnej potrzeby zawierania nowej umowy i to na maksymalnie możliwy okres" - odpierają tłumaczenia magistratu artyści z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.

Artyści podkreślają także, że środowisko od lat apeluje o transparentny konkurs dyrektorski w MOCAK-u, a także wysuwane od samego początku istnienia instytucji zastrzeżenia wobec programu i modelu organizacji krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.

"Stosowaną przez Prezydenta Majchrowskiego praktykę obsadzania stanowisk dyrektorskich w sferze kultury oceniamy jednoznacznie negatywnie – jako uznaniową" - piszą. - "Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest instytucją publiczną. Żądamy zatem weryfikacji zasadności ostatniej umowy z Marią Anną Potocką i podania do wiadomości publicznej wniosków z kontroli. Ponadto żądamy przeprowadzenia niezależnego audytu w instytucji i eksperckiej oceny dotychczasowej działalności MOCAK-u".

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie nie cichną kontrowersje wokół nominacji dla dyrektorki MOCAK-u. Artyści chcą audytu w instytucji - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto