Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2021. W sierpniu zobaczymy rój spadających gwiazd. Kiedy obserwować "deszcz meteorytów"? Które miejsce wybrać w Krakowie?[ZDJĘCIA]

Karina Czernik
Noc Perseidów, Kopiec Kraka, 2018 rok
Noc Perseidów, Kopiec Kraka, 2018 rok Aneta Żurek
Perseidy, zwane również "spadającymi gwiazdami" lub "deszczem meteorytów", można obserwować już od końca lipca, ale najpiękniejsze widowisko przypadnie na połowę sierpnia. "Noc spadających gwiazd" to fascynujące wydarzenie, warto jednak wcześniej przygotować się, by obserwacja Perseidów przyniosła jak najwięcej satysfakcji. Na kiedy przypada maksimum roju Perseidów? Gdzie je obserwować? Jak się przygotować? Sprawdź w artykule poniżej.

Czym są Perseidy?

Perseidy to rój meteorów pochodzących z komety Swifta-Tuttle'a, która co 133 lata obiega Słońce.

Ziemia co roku przechodzi w pobliżu ścieżki komety, a jej odłamki pojawiają się na naszym niebie jako rój meteorytów. Odłamki komety, pędząc z prędkością 59 km/s wpadają w naszą atmosferę i spalając się, tworzą zjawisko „spadających gwiazd” - to poprzez pozostawianie na niebie jasnego śladu. Ich nazwa pochodzi od Gwiazdozbioru Perseusza, z którego wydają się pochodzić "spadające gwiazdy".

Perseidy 2021. Kiedy oglądać "deszcz meteorytów"?

Perseidy możemy obserwować w ciepłe letnie noce, od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt aktywności roju wypada pomiędzy 9 a 14 sierpnia, z maksimum w nocy z 12 na 13. I to właśnie na noc z czwartku na piątek przypada tzw. maksimum roju Perseidów. Czujni obserwatorzy na nocnym niebie zobaczą nawet 100 Perseidów w ciągu jednej godziny.

Według relacji NASA, pierwsze Perseidy w 2021 roku pojawiły się już 26 lipca. Ich obserwację jednak warto rozpocząć odrobinę później, kiedy zaczną być lepiej widoczne, np. w nocy, z 10 na 11 sierpnia. Wtedy będzie można obserwować tzw. "łzy św. Wawrzyńca" (10 sierpnia przypada dzień tego świętego).

Jak przygotować się na "noc spadających gwiazd"?

Na temat obserwacji Perseidów pisze na Facebooku Astromat, poruszający tematykę związaną z zjawiskami w kosmosie:

Najlepiej jest wybrać się w możliwie najciemniejsze miejsce, pozbawione sztucznego zanieczyszczenia świetlnego. W sierpniu Perseusz najlepiej widoczny jest w drugiej połowie nocy i to wtedy też mamy okazję na zaobserwowanie największej ilości meteorów. W tym roku sprzyja nam też Księżyc, który w noc maksimum przed godziną 23 znajdzie się pod horyzontem.

- Meteory najlepiej jest wypatrywać w okolicy zenitu, lub trochę niżej, nad południowym horyzontem. Jeśli macie możliwość, najlepiej jest się położyć lub usiąść i obserwować przeciwną do Perseusza stronę nieba. To tam powinniśmy móc zaobserwować najwięcej zjawisk. Jednak to też nie jest żadna reguła, meteory są bardzo losowymi zjawiskami i tak naprawdę nie ma sprawdzonego sposobu na ich obserwacje - radzi na facebooku Astromat.

Perseidy 2021. Najlepsze miejsca w Krakowie do obserwacji

Najlepszym miejsce do obserwacji spadających gwiazd w Krakowie jest:

  • kopiec Józefa Piłsudskiego - zanieczyszczenie nieba światłem jest tu mniejsze;
  • pozostałe cztery kopce: Wandy, Kościuszki, Kraka i Jana Pawła II (trzeba się liczyć jednak z tym, że w obserwacji może przeszkadzać tzw. poblask).

Perseidy najlepiej jednak podziwiać z obserwatoriów astronomicznych. W Krakowie i okolicach znajdują się trzy:

  • Uniwersytetu Jagiellońskiego na Woli Justowskiej,
  • Młodzieżowe w Niepołomicach,
  • na szczycie górskim Lubomir.

Spadające gwiazdy na zdjęciach

Perseidy widziane z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Noc spadających gwiazd w Krakowie. Widok z Kopca Kraka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto