Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi mistrzowie programowania z Krakowa i Małopolski zdominowali Motorola Science Cup. Biegłość w IT daje wielką przewagę na rynku pracy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Aż pięć drużyn ze szkół z Krakowa, w tym dwie z Zespołu Szkół Energetycznych, znalazło się w ścisłym finale prestiżowego ogólnopolskiego konkursu informatycznego Motorola Science Cup. Do rozgrywek zgłosiło się ponad 70 zespołów, eliminacje wstępne przeszły 64. Każdy musiał się zmierzyć z dwoma z czterech zadań z zakresu IT, jak gra logiczna Sokoban, tworzenie bazy danych i SQL, konsola operatorska czy… modelowanie skóry żyrafy. Do czerwcowego finału zakwalifikowało się dziesięć drużyn, z których sześć reprezentuje Małopolskę: pięć Kraków, a jedna Limanową.

FLESZ - Praca – widać światło w tunelu?

od 16 lat

Do ścisłego finału konkursu Motorola Science Cup awansowały małopolskie drużyny:

  • Cykloheksylony (Zespół Szkół Energetycznych w Krakowie)
  • Dream Team. (Zespół Szkół Łączności w Krakowie)
  • rybka ? plum (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie)
  • Wytoczki Opukłe (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie)
  • P.S. (Zespół Szkół Energetycznych w Krakowie)
  • Mechan (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej)

Spoza Małopolski zakwalifikowały się drużyny:

  • CHADS (I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju)
  • Koszary (Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie)
  • Topologia pierścienia (Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach)
  • undefined (Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach)

- Udział w tego typu konkursach ma na celu przede wszystkim sprawdzenie oraz poszerzenie wiedzy uczniów i ich umiejętności praktycznych. W poprzednich latach nasza szkoła brała kilkakrotnie udział w konkursie Diversity, organizowanym przez firmę Motorola Solutions, a uczniowie oceniali go bardzo dobrze, zatem i w tym roku postanowiliśmy spróbować swoich sił w nowej formule. Konkursy organizowane przez firmy informatyczne dodatkowo pozwalają na poznanie specyfiki pracy w firmach programistycznych, które stanowią potencjalne miejsca zatrudnienia dla naszych absolwentów

– wyjaśnia dr Anna Wojciechowska, opiekunka kolejnych dwóch drużyn finałowych z Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie.

Bilet do świata IT, radości tworzenia i wysokich wynagrodzeń

Wielki finał konkursu przewidziany jest na czerwiec. W jego ramach, 10 finałowych drużyn zmierzy się ze sobą w ostatecznych rozgrywkach informatycznych, w których oprócz wiedzy merytorycznej nie zabraknie nawiązań do popularnych gier, czy współzawodnictwa sportowego. Na laureatów czekają cenne nagrody, które pozwolą uczniom pogłębiać swoją wiedzę i pasję informatyczną, a kiedyś być może spróbować swoich sił w wielkim świecie IT.

- Konkurs jest dla nas fantastycznym źródłem informacji o poziomie wiedzy i umiejętności uczniów, którzy lada moment będą wybierać kierunek studiów czy szukać wymarzonej pracy. jesteśmy szczerze zauroczeni poziomem wiedzy i pomysłowością naszych uczestników. To naprawdę fantastyczni młodzi ludzie

- podkreśla Piotr Bochaczyk, inżynier programista, w Motoroli Solutions odpowiadający również za niektóre inicjatywy edukacyjne firmy.

Działająca w Krakowie już od ćwierćwiecza Motorola Solutions od lat zachęca uczniów i studentów do poznawania zagadnień z zakresu IT. Inżynierowie firmy prowadzą kursy programowania, szkolenia i wykłady dla dzieci i młodzieży chcących zgłębić wiedzę programistyczną. To swoisty bilet wstępu do świata IT. Bardzo cenny, zważywszy, jak bardzo przyspieszyła ostatnio cyfryzacja wszystkich dziedzin życia i jak szybko rozchwytywani są na rynku pracy specjaliści z tej branży. Głównie rosnące zarobki w IT zdecydowały o tym, że Kraków pierwszy raz od wielu lat awansował na szczyt zestawienia metropolii o najwyższym przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw.

Pasja do technologii i praca zespołowa

W ostatnich latach sztandarowym działaniem edukacyjnym Motoroli Solutions był skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych konkurs Diversity. W jego ramach młodzież budowała i programowała roboty, które następnie brały udział w zawodach mini sumo czy unikały przeszkód w labiryncie.

- Po osiemnastu edycjach zakończyliśmy konkurs Diversity, a jego miejsce zajęła nasza nowa propozycja dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Konkurs Motorola Science Cup jest w swoich założeniach konkursem interdyscyplinarnym. Chcemy popularyzować model nauczania STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), stąd kładziemy szczególny nacisk na technologie informacyjne oraz nauki ścisłe - w szczególności szeroko pojętą informatykę, logikę, matematykę, fizykę oraz astronomię. Pragniemy zarazić młodych ludzi naszą pasją do technologii. Chcemy również zwrócić ich uwagę na wartości, na straży których stoi firma Motorola Solutions - pracę zespołową, dbałość o szczegóły, dokładność oraz odpowiedzialność za pracę, którą wykonujemy

– wyjaśnia Piotr Bochaczyk

Więcej o konkursie Motorola Science Cup: TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto