Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki spacerowe do 35 km od Rabki-Zdroju. Urokliwe trasy na weekend 4 - 5 maja

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za ciekawym pomysłem na uroczą trasę spacerową w okolicy Rabki-Zdroju? Oto nasze sugestie, gdzie można się wybrać. Wybraliśmy 3 ciekawe trasy. Mają różny czas przejścia, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 3 trasy na zdrowy spacer w odległości do 35 km od Rabki-Zdroju. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy spacerowe niedaleko Rabki-Zdroju przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Spacerem z Rabki-Zdroju

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 3 trasy spacerowe w odległości do 35 km od Rabki-Zdroju, które wypróbowali inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 04 maja w Rabce-Zdroju ma być 14°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 67%. W niedzielę 05 maja w Rabce-Zdroju ma być 16°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 41%.

🌳 Trasa spacerowa: Oravice

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 12,28 km
  • Czas trwania spaceru: 4 godz. i 6 min.
  • Przewyższenia: 258 m
  • Suma podejść: 336 m
  • Suma zejść: 318 m

Trasę spacerową mieszkańcom Rabki-Zdroju poleca Mar.fle

Wycieczka idealna na wczesną jesień, szczególnie jeśli chcemy wybrać na słowackie baseny termalne. Jedziemy na Orawę. Zostawiamy samochód na parkingu przy basenach (jeszcze z nich skorzystamy) w Oravicach i ruszamy asfaltem przed siebie. Po około jednym kilometrze asfalt się kończy i ścieżka magicznie zaczyna oddalać się od cywilizacji (czerwony szlak). Na początek mały zagajnik z mostkiem nad terenem podmokłym. Jeśli zaczniemy wycieczkę odpowiednio wcześnie to zobaczymy fantastyczne mgiełki na małymi bajorami wokół rzeczki, którą przekraczamy. Wychodzimy na rozległą polanę oddzielona już zagajnikiem i rzeką od ostatnich zabudowań i asfaltowej drogi. Dochodzimy do ściany lasu i wkraczamy na ścieżkę, która wprowadzi nas do wąwozu. Droga jest niezwykle kręta i co zakręt wyłaniają się wspaniałe widoki na ściany wąwozu. Droga cały czas lekko wznosi się w górę. Na pewnym odcinku mamy nawet łańcuchy i mostki, które przeprowadzą nas przez prawy brzeg wąwozu. Krótkie podejście zaprowadzi nas do końca Juranovej Doliny. Teraz już tylko godzinny powrót niebieskim szlakiem do parkingu. Zasłużyliśmy sobie na przyjemny relaks na basenach termalnych. Baseny są czynne cały rok!
Warto na wycieczkę zabrać coraz popularniejsze kijki, które pozwalają łatwiej pokonywać bardziej strome odcinki wąwozu i pozwolą na szybsze pokonanie drogi powrotnej na parking. Całość trasy pokonamy w około trzy godziny, na część basenową powinniśmy zarezerwować sobie minimum dwie godziny. Koszt basenu to około 40 zł (możemy płacić w złotówkach)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 5,51 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 50 min.
  • Przewyższenia: 85 m
  • Suma podejść: 115 m
  • Suma zejść: 43 m

Spacerowiczom z Rabki-Zdroju trasę poleca Szlaki_Malopolski

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy współpracy z Fundacją Muzeum Wojciecha Weissa i Małopolskim Instytutem Kultury wydało przewodnik po Kalwaryjskim Szlaku Wojciecha Weissa.

Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa to propozycja zwiedzania Kalwarii Zebrzydowskiej śladami Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Jest to szlak pieszo-samochodowy, składający się z dwóch pętli. Pętla A przeznaczona dla miłośników spacerów zachęca do wyprawy śladami Wojciecha Weissa po kalwaryjskich dróżkach. Pętla B prowadzi przez mniej znane zakątki Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Zebrzydowic, polecana jest turystom zmotoryzowanym.

Wojciech Weiss (1875-1950) był wybitnym malarzem i grafikiem, uczniem, profesorem i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie, skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał swoje życie. Drugim miejscem, które nierozerwalnie łączyło się z jego twórczością, była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie szukając chwil odpoczynku od miejskiego gwaru, mieszkał i malował w domu otoczonym sadem przy ul. Jagiellońskiej.

(Cytat za: „Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa – przewodnik”

Niezbędne materiały do publikacji udostępniła Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa. Autorką tekstu przewodnika jest Zofia Weiss-Nowina Konopka, która w oparciu o źródła historyczne, jak i przekazy ustne mieszkańców miasta stworzyła interesującą opowieść o pobycie artysty w Kalwarii. Małopolski Instytut Kultury był partnerem merytorycznym projektu odpowiedzialnym za opracowanie merytoryczne i graficzne materiałów.

Przewodnik można otrzymać w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej (ul. Broniewskiego 3, Kalwaria Zebrzydowska) oraz w Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27, Kraków).

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: XRUN Kornatka 19.02.2017

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 15,14 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 31 min.
  • Przewyższenia: 236 m
  • Suma podejść: 643 m
  • Suma zejść: 657 m

Trasę spacerową mieszkańcom Rabki-Zdroju poleca XRUN

Trasa bardzo urozmaicona. Trasa mimo około 15 km długości zawiera w sobie całą kwintesencję biegów górskich. Nawierzchnia również jest zróżnicowana - od utwardzonych dróg leśnych po błotniste ścieżki z luźnymi kamieniami. Zawody zebrały bardzo dobre recenzje wśród uczestników.

Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Przyda się na spacerze

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy warto spacerować?

Spacerowanie przynosi efekty. Regularne spacery pomagają w walce ze stresem, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia. Wpływają więc pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ruch to ważna część naszego życia, gdy chcemy dbać o zdrowie. Nie każdy ma czas i ochotę na uprawianie sportu. Spacerowanie to prosta forma aktywności i dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za sportem. Oczywiście, jeśli jesteś osobą aktywną sportowo, spacery będą świetnym dopełnieniem.

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu powinno być szczególnie istotne dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Wprowadź codziennie spacery do swoich planów, a zobaczysz ich pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ile powinno się robić kroków dziennie?
WHO podaje, że dzienna dawka kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Natomiast osoby z przewlekłymi chorobami od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Czy to dużo? Zależy dla kogo. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to i niewiele się ruszałeś, warto zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać liczbę kroków, by się nie zniechęcić. Oczywiście im więcej kroków, tym więcej korzyści, jednak nie warto popadać w skrajności. Każdy ma czasem słabszy dzień lub gorzej się czuje. Nie zmuszaj się wtedy na siłę do zrobienia odpowiedniej liczby kroków. Jeśli twoje ciało domaga się regeneracji, pozwól sobie na to.

Chodzenie na spacery to świetny pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Umawiasz się regularnie na kawę z przyjaciółką? A może codziennie wieczorami siedzisz przed telewizorem z drugą połówką? Spróbuj zaproponować inną formę spędzanie czasu i wyciągnij najbliższych na spacer, jeśli pogoda jest sprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na rabka.naszemiasto.pl Nasze Miasto