Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wezbrane rzeki, w tym Wisła powyżej poziomu alarmowego

Leszek Rudziński
Siedem województw z ostrzeżeniem o silnych opadach deszczu. W Małopolsce najwięcej wody w Jawiszowicach i Oświęcimiu .

Obfite opady deszczu dają się mocno we znaki mieszkańcom całego południa Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wczoraj ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego trzeciego stopnia dla województw śląskiego, łódzkiego i opolskiego oraz cztery ostrzeżenia drugiego stopnia - dla dolnośląskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Alarm na Wiśle

W Jawiszowicach (powiat oświęcimski) Wisła przekroczyła o 14 centymetrów stan alarmowy, który wynosi 630 cm. O godz. 17.40 wskaźnik wody wskazywał na 644 cm. Do poziomu alarmowego zbliżała się Soła w Oświęcimiu. Na wskaźniku pod zamkiem o godz. 15 woda sięgała 442 cm (stan alarmowy to 460). Sytuacja poprawiła się przed godz. 18, kiedy poziom wody spadł do 428 cm. W mieście od czwartku obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Strażacy w powiecie oświęcimskim informowali w południe „Krakowską” o pięciu interwencjach, chodziło głównie o osuszanie zalanych piwnic w domach w Polance Wielkiej, Chełmku, Jawiszowicach i Brzeszczach. Po południu druhowie pompowali wezbraną wodę ze zbiornika przy pompowni wód opadowych na szkodach górniczych w Przecieszynie.

Kraków bez podtopień

W stolicy Małopolski Wisła na wodowskazie w Bielanach siegała wczoraj 311 cm (brakowało 59 do stanu ostrzegawczego). Poziom Rudawy wynosił 321 cm (stan ostrzegawczy to 340). Strażacy nigdzie nie interweniowali w związku z deszczem. Nie odnotowano żadnych podtopień.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie ocenia, że dziś w godzinach popołudniowych poziom wody w Wiśle nieznacznie spadnie. Kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zapewniał wczoraj, że w całym regionie sprawdzono sprzęt strażacki, który służy w akcjach związanych z wezbraniem wód.

Strażacy w gotowości

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. Leszek Suski oznajmił, że strażacy PSP i druhowie ochotnicy są w pełnej gotowości do akcji przeciwpowodziowych w całym kraju.

- Mamy 32 tysiące strażaków i pracowników cywilnych w Państwowej Straży Pożarnej oraz 140 tys. druhów w ochotniczej straży pożarnej, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - wyliczał Suski.

Rzecznik PSP st. bryg. mgr Paweł Frątczak podkreślił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że w województwach, w których występuje najwyższy stopień alertu hydrologicznego, fala opadów przesuwać się będzie z południa na północny wschód kraju. Zdaniem synoptyków nie grożą nam jednak nigdzie powodzie.

Uciekł i utonął?

W wezbranym nurcie Warty prawdopodobnie zginął 29-latek z Radzewic (pow. poznański). Po zatrzymaniu przez policję uciekł z radiowozu i skuty kajdankami wskoczył do rzeki. Nie ma żadnego śladu, by mógł się wydostać.

Szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób zdołał uciec, zlecili szefowie wielkopolskiej policji. - Musimy sprawdzić, czy procedury zostały zachowane. Wszystkie okoliczności zdarzenia: od nakazu sądu o doprowadzeniu do aresztu śledczego, po ucieczkę, pościg i wydarzenia nad rzeką - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

ZOBACZ TAKŻE:
Nowy most na Wiśle w Krakowie. Podano datę otwarcia

Autor: Anna Kaczmarz, Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto