Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jak oni rządzili": wójt Jabłonki może być spokojny. Spore problemy ma wójt z Zawoi

Łukasz Bobek
Z kolei Tadeusz Chowaniak z Zawoi ma kłopoty
Z kolei Tadeusz Chowaniak z Zawoi ma kłopoty Łukasz Bobek
Na półmetku naszego plebiscytu "Jak oni rządzili" jedno jest pewne - to mieszkańcy Orawy najmocniej interesują się swoimi samorządowcami.

Wybory samorządowe odbędą się w listopadzie. To przede wszystkim wiadomość dla pełniących obecnie funkcje wójtów i burmistrzów w naszych miastach i gminach. Jeśli chcą startować, muszą już pomyśleć o tym, jak mieszkańcy oceniają ich dotychczasową pracę. W tym bez wątpienia pomocny będzie nasz plebiscyt "Jak oni rządzili".

Po dziewięciu dniach głosowania zdecydowanie największym wsparciem mieszkańców mogą cieszyć się zwłaszcza wójtowie z zachodnich rubieży Podhala. Pośród szefów gmin wiejskich od kilku dni na czele jest wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak. Ten samorządowiec może bez dwóch zdań uznać swoje dotychczasowe rządy w gminie za udane. Do tej pory na 188 głosów tylko jedna osoba uznała, że Karlak nie do końca rządził właściwie. - Moim zdaniem rządzi dobrze. Wystarczy przypomnieć jeden z weekendów jesienią zeszłego roku. W ciągu jednego dnia oddał do użytku mieszkańców nowy most i oczyszczalnię ścieków - mówi Andrzej Oberc, mieszkaniec Podhala.

Drugi na liście wójtów jest Józef Babicz z Czarnego Dunajca. Wójt, do którego - jak to określili na jednym z wiejskich spotkań mieszkańcy- przychodzi się jak do ojca, na swoim koncie ma 63 głosy, w tym tylko jeden przeciwko. Babiczowi z pewnością pomógł w ostatnich miesiącach sprzeciw wobec planów budowy elektrowni wodnej w Czarnym Dunajcu. Wójt tym posunięciem bardzo mocno zapunktował w społeczności gminy.

Na trzecim miejscu plasuje się Stanisław Ślimak, twardy wójt z Szaflar, który, gdy trzeba, nie owija w bawełnę, broniąc interesów swoich mieszkańców. Jak widać pięćdziesięciu osobom, które oddało głos na "tak", nie przeszkadza, że Ślimak jest zatwardziałym przeciwnikiem rozbudowy zakopianki.

O swojej przyszłości z większą troską powinni zaś zacząć myśleć wójtowie z Zawoi, Poronina, Bukowiny Tatrzańskiej, a zwłaszcza z Białego Dunajca. Na wójta tej ostatniej gminy, Andrzeja Nowaka, mieszkańcy nie oddali ani jednego głosu - ani na "tak", ani na "nie". Zdaniem specjalistów, taka sytuacja może oznaczać tylko jedno - mieszkańcy już kompletnie nie interesują się poczynaniami wójta, ale czekają tylko na wybory, by mu podziękować.

Sam wójt, choć mówi, że jedynym sprawdzianem będą wybory, uznaje tę kadencję za udaną. - Wiele dobrych rzeczy udało się dla mieszkańców zrobić. Na przykład remonty ulic i chodników, czy umacnianie koryt rzek - wylicza Nowak.

Kłopoty ma także Tadeusz Chowaniak. O wójcie Zawoi co jakiś czas robi się głośno w mediach - na początku za sprawą współpracy ze Słowakami, którzy chcieli kupić Polskie Koleje Linowe, a ostatnio z powodu problemów z radą miasta. Okazuje się, że Chowaniak ma tam bardzo wielu oponentów. To widać w naszym plebiscycie. Do tej pory 14 osób zagłosowało przeciwko niemu i ani jedna za nim. Wójt Zawoi, jeśli realnie myśli o listopadowych wyborach, powinien czym prędzej zrewidować swoją pozycję w gminie. - Nie powinna dziwić spadająca popularność wójta. Gdy szedł do wyborów, obiecał wiele, a tymczasem niewiele zrobił. Miała być wybudowana skocznia, nowa szkoła, czy choćby monitoring. Nic z tego nie wyszło - mówi Krzysztof Chowaniak, radny gminy Zawoja (zbieżność nazwisk przypadkowa).

Jeśli chodzi o burmistrzów podhalańskich, pienińskich i suskich miast, z naszego plebiscytu wynika, że na razie spokojnie mogą spać Ewa Przybyło z Rabki-Zdroju, a także Stanisław Lichosyt, burmistrz Suchej Beskidzkiej. Na panią burmistrz zagłosowało do tej pory 48 osób, z czego 36 uznało, że rządzi dobrze. Lichosyt z kolei dostał 24 głosy, z czego 23 na "tak". Niemal po równo głosy zwolenników, jak i przeciwników, rozkładają się w przypadku burmistrzów Nowego Targu, Szczawnicy, Jordanowa i Makowa Podhalańskiego.

Nareszcie obudzili się także mieszkańcy Zakopanego, ale raczej nie może z tego być dumny burmistrz Janusz Majcher. Na razie większość oddanych głosów wskazuje, że rządził źle przez ostatnie lata. - W drugiej swojej kadencji za dużo obiecał, a za mało zrobił. Myślę, że to ludzie widzą - mówi Marek Trzaskoś, opozycyjny radny.

Nasz plebiscyt "Jak oni rządzili" trwa do 24 marca. Do tego czasu też można oddawać głosy. Aktualne wyniki głosowania, jak i instrukcja jak głosować, są w internecie na stronie.

ZOBACZ AKTUALNE WYNIKI PLEBISCYTU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto