Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje na Gubałówce: atrakcje na cały rok

Łukasz Bobek
Nie tylko nowe tereny narciarskie, ale także zmianę całej górnej stacji Gubałówki planują Polskie Koleje Linowe. Ma tam powstać infrastruktura, która zapewni atrakcje turystom przez cały rok, nie tylko zimą.

Zaprezentowane przed tygodniem plany ponownego ściągnięcia narciarzy na Gubałówkę zakładają budowę nowych kolejek i tras narciarskich, ale również rozbudowę górnej stacji kolejki. O ile w przypadku tras i wyciągów PKL musi porozumieć się najpierw z prywatnymi właścicielami 30 działek, na których mają leżeć tereny narciarskie, o tyle w sprawie górnej stacji sprawa jest o wiele prostsza.

- Ten teren w całości należy do spółki. Ponadto nie musimy występować o zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. Dlatego już rozpoczęliśmy prace projektowe - mówi Jan Lasyk, wiceprezes PKL.
Górna stacja ma zmienić się nie do poznania. Roboty mają objąć zarówno budynek, gdzie znajduje się peron dla wsiadających i wysiadających z wagoników kolejki szynowej, jak również cały taras widokowy. Tu ma powstać nowy budynek, w miejscu gdzie obecnie znajduje się dyżurka ratowników TOPR.

Główna stacja ma zostać znacznie rozbudowana, jednak bryła zewnętrzna pozostanie tej samej wielkości. Dodatkowo pomieszczenia zostaną wkopane w ziemię.

- W planach jest tam utworzenie m.in. ścianki wspinaczkowej, sztucznej jaskini oraz swego rodzaju multimedialnego ośrodka, gdzie turysta będzie mógł poznać przyrodę Tatr i cały rejon Podhala - mówi Lasyk. Na zewnątrz zaś ma znaleźć się Tatrzański Park Narodowy w mikroskali.

- Chcemy ustawić tam elementy, które pozwolą i dzieciom, i dorosłym poznać przyrodę Tatr. Na przykład planujemy zrobić gawrę niedźwiedzia czy bacówkę z wypasem owiec, gdzie dzieci będą mogły poznać z bliska wyrób oscypków - wylicza wiceprezes PKL.

W dodatkowym budynku, którego jeszcze nie ma, mają znaleźć się restauracje, sale konferencyjno-bankietowe, a także centrum symulacyjne, gdzie turysta będzie mógł doznać mocniejszych emocji - np. przeżyć lawinę czy burzę w Tatrach.

Nowa Gubałówka ma być gotowa do 2017 roku.
- Już rozpoczęliśmy prace projektowe. Chcemy uzyskać pozwolenie na budowę w 2014 roku, tak by w latach 2015-2017 przeprowadzić roboty - zapowiadają władze PKL.

Zmiany mają objąć także dolną stację kolejki. Tam przede wszystkim PKL chce wraz z powiatem tatrzańskim wybudować parking podziemny. Ma on powstać na działce należącej do starostwa - w miejscu gdzie jeszcze kilka miesięcy temu powiat chciał budować halę wielofunkcyjną, ale wycofał się z tego pomysłu. Na górnej płycie parkingu znajdzie się miejsce do organizacji imprez plenerowych na 1000-1500 osób. Ma tam stanąć muszla koncertowa z prawdziwego zdarzenia.

- Tę inwestycję także chcemy przeprowadzić razem z powiatem tatrzańskim. Zanim jednak przystąpimy do projektowania, rada miasta musi dokonać zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, by takie obiekty mogły tam powstać - mówi Lasyk. PKL wraz ze starostwem już wystąpiły o to do Urzędu Miasta.

Wydaje się, że nie powinno być z tym problemów, tym bardziej że murem za pomysłem stoją władze miasta.
- To, co ma powstać na szczycie Gubałówki, to będzie wielka atrakcja - mówi Mariusz Koperski, wiceburmistrz Zakopanego. - Zmieni szczyt wzgórza górującego nad Zakopanem w piękny park tematyczny. To strzał w dziesiątkę! Tak teraz buduje się stacje narciarskie w Alpach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rabka.naszemiasto.pl Nasze Miasto