Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmów Górskich w Zakopanem [ZDJĘCIA]

red.
Spotkanie ze znaną himalaistką Edurne Pasaban, dyskusja na temat 75-lecia polskiego himalaizmu oraz Zako Boulder Power, czyli eliminacje Pucharu Polski w boulderingu - to jedne z wydarzeń, które towarzyszyły tegorocznej jubileuszowej, 10 edycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem (3-7 września).

25 konkursowych filmów z całego świata obejrzeli uczestnicy zakopiańskiej imprezy, która odbyła się na początku września w stolicy Tatr. Ostatecznie Grand Prix festiwalu zdobył film "Cerro Torre - Szanse Kuli Śnieżnej w Piekle" o zmaganiach austriackiego alpinisty i wspinacza, Dawida Lamy. Jury obradowało w składzie: Michał Bukojemski, Augusto Golin, Krzysztof Kokoryn, Mirella Kurkowska i Piotr Pustelnik.

Nagroda Naczelnika TOPR powędrowała do reżysera filmu „Chiński jam session”, Evrarda Wendenbauma, natomiast według dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego najciekawszym był film „Lhamo - dziecko Himalajów” (reż.Anne et Erik Lapied). Oprócz tego nagrodzono również następujące filmy: „Distilled” w reż. Paula Diffley'a (nagroda burmistrza Zakopanego), „Zakopiańczycy” w reż. Jerzego Porębskiego (nagroda specjalna 10. SZFG), "Erebus. Spóźniona operacja" w reż. Charlotte Purdy (nagroda jury młodzieżowego) oraz "Ślady stóp na grani" w reż. Pavola Barabasza (nagroda publiczności). Ponadto można było także obejrzeć projekcję filmów pozakonkursowych w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

Przez pięć dni przez imprezę przewinęło się minimum 5 tys. osób, każda znalazła coś dla siebie. Można było m.in. posłuchać relacji Bartosza Malinowskiego z zimowego przejścia ostatniej lodowej drogi świata, zobaczyć unikalną kolekcję pocztówek z himalajskich wypraw hinduskiego dziennikarza, a także spotkać się z Augusto Golinem, autorem książki "Prawo gór. Najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię alpinizmu".

Ponadto swoją relację z wyprawy na Broad Peak 2014 przedstawili: Agnieszka Bielecka i Kacper Tekieli. O tym, jak zdobywa się K2 opowiedział natomiast Janusz Gołąb. Pełną salę w kinie Sokół zgromadziła także Kinga Baranowska, która opowiedziała o swojej wyprawie na Manaslu.

Swoją książkę "Annapurna. Góra kobiet" promowała natomiast Arlen Blum, o pierwszym przejściu grani Mazeno na Nanga Parbat opowiedział Sandy Allan, a 30-lecie zdobycia Manaslu zimą przypomniał Ryszard Gajewski. Gwiazdą całego festiwalu była Edurne Pasaban, pierwsza kobieta, która zdobyła 14 ośmiotysięczników.

Sala kina Sokół pękała w szwach także podczas debaty na temat 75-lecia polskiego himalaizmu, w której wzięli udział: Wojciech Brański, Anna Czerwińska, Janusz Kurczab, Janusz Majer, Anna Okopińska, Krystyna Palmowska, Piotr Pustelnik oraz Krzysztof Wielicki. Tradycyjnie jak co roku nie zabrakło również wycieczki w stylu retro na Polanę Strążyską.

Podczas festiwalu odbyła się także druga edycja Akademii Górskiej, której uczestnicy wzięli udział w warsztatach z: nawigacji, ferrat, wycofywania się ze ścian bez stałych stanowisk zjazdowych, warsztatach biegów górskich,
pierwszej pomocy podczas wypadków wspinaczkowych, poruszaniu się w terenie eksponowanym z elementami wspinania oraz warsztatach wspinaczkowych w górach.

W tym roku Spotkania z Filmem Górskim odbywały się w aż ośmiu miejscach: Dworcu Tatrzańskim (spotkania i pokazy filmowe), kinie Sokół (pokazy filmowe), kinie Giewont (pokazy filmowe), Czytelni Młodzieżowej Miejskiej Biblioteki Publicznej (Górski Czwartek Literacki dla dzieci ), Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba (wystawa "Proces. Rzecz o Odkrywaniu" Jarka Możdżyńskiego), Galerii STRH (wystawa fotograficzna Mirosławy Szewczuk-Patrzykont i Jacka Patrzykont, pokaz slackline), teren TPN-u (wykłady, wycieczki) oraz na Pl. Niepodłegości, gdzie zorganizowano eliminacje do Pucharu Polski w boulderingu.

W finałach zobaczyliśmy 5 zawodniczek i 6 zawodników, którzy zmierzyli się z problemami mimo deszczowej pogody. Najlepszym wśród panów okazał się Kamil Ferenc, wśród pań bezproblemowo zwycięstwo zapewniła sobie Sylwia Buczek.

Podczas specjalnej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się ponadto, że program Polski Himalaizm Zimowy nieco zmieni swoją dotychczasową formę. - Postanowiliśmy, że w ramach przygotowań do zimowych wypraw w przyszłym roku nie będziemy robić wypraw unifikacyjnych, czyli normalnymi drogami na szczyty ośmiotysięczne, ale postaramy się zorganizować wyprawy techniczne na trudne cele wspinaczkowe lub wyprawy eksploracyjne w odległe miejsca - mówił Janusz Majer, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy. - Jeśli chodzi o himalaizm zimowy i przygotowania do wypraw na K2 oraz Nanga Parbat, jesteśmy w stanie zorganizować te wyprawy najwcześniej w sezonie 2015/2016 jeśli uda sie znaleźć dobrego sponsora.

Jak dodaje Majer od przyszłego roku planowane jest uruchomienie w ramach Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej dwóch programów. - Jeden dla samodzielnie wspinających się zespołów kobiecych, którym chcielibyśmy pomóc w dalszym rozwoju m.in. poprzez organizację zimowych obozów w Tatrach i Alpach. Drugi skierowany jest do młodych osób, które chciałyby wspinać się w górach wysokich. Organizowany byłby nabór osób, które mają już jakieś przejścia tatrzańskie i alpejskie. Dla nich odbywałyby się obozy na Kaukazie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto